Основната идея за изграждане на захранката ни
След като вече знаем характеристиките на отделните съставки и тяхното действие е време да помислим за възможността им да се комбинират. Комбинацията на съставките зависи от водоема в които ще ловим, цвят на водата, дъно, дълбочина и риби. Ще ловим във водоем с мътна вода и тинесто дъно, в които има малко количество „червеноперки” , такава храна трябва да бъде коренно различна от друга при която ловим „Платики” в течаща вода. По-надолу ще ви представим няколко примера за свойства на храната според дадената ситуация.
Езеро , 1 метър дълбочина, тинесто дъно , малки „червеноперки” и „платики”.
Храната за такова езеро на трябва да е прекалено тежка ,дори задължително трябва да е по-лека за да не потъне под тинята, ако допуснем това да се случи (използваме тежка храна) няма да успеем да привлечем никакви риби. Тъмни трохи, бисквитено брашно или брашно от фъстъци са добра основа за такива храна. Конопено брашно ще бъде добро допълнение, тъй като няма свързваща свързващи свойства (дори напротив) и е много атрактивна миризма за „червеноперките”. Като допълнение в храната може да се добавят мъртви бели черви или пинки. При риболов през зимата е хубаво в храната да се добави глина за да се намали хранителната и стойност. Ванилията не е добра добавка за зимата , през зимата се добавя кориандър.
Езеро, 3 метра дълбочина, твърдо дъно, „червеноперки” и редки „платики”.
При такива условия храната трябва да има по-добри свързващи свойства, хранителна стойност не трябва да бъде прекалено висока, добър компонент биха били и частици които се изкачват към повърхността . Галета и хлебни трохи ще бъдат подходяща съставка за база на нашата хранителна смес. При положение ,че в езерото има хищни риби е добре да се добавят трохи от тъмен хляб, по този начин рибите ще се чувстват по добре на тъмното хранително петно.За да привлечем „Платиките” може да добавим в храната вафли , който също така придават и миризма на ванилия на храната.Активност на храната може да придадем с кокосови старготини.
Езеро, 3 метра дълбочина, твърдо дъно , големи „платики” на дистанция от брега
Има две важни условия на които трябва да отговаря такава храна
– Висока хранителна стойност.
– Добри свързващи свовйтва.
Тези две условия са важни за да ловим „платика” на голямо разстояние от брега, да доставим храната до петното и тя да е достатъчно хранителна за големите риби.Нужно е да изстреляме топките с прашка, като същевременно да е и достатъчно лепкава за да добавим жива стръв. Платиката предпочитат сладки храни , може да заложим на вафлени кори , струва си да се опита и с шоколадови бисквити.Когато Платиката се храни с настроение, може да добавим и царевично брашно ТХТ. Ние препоръчваме използването на царевичното кюспе и бисквитена галета , понеже тези две добавки са силно свързващи е хубаво да има и един отпускащ компонент, ако се наложи. Бисквитена брашно е силно свързваща , може да добавим и галета която ще ни даде същите свойства. В допълнение към ароматните вафли (ванилия) и бисквитена галета може да добавим и аромат на анасон. Ако рибите се задържат добре на хранителното петно , добавяме и прилично количество жива стръв, това е възможно понеже храната ни е с добри слепващи свойства.
Канал, 3 метра дълбочина, малко корабоплаването, „червеноперка” и „малки платики” , много Уклей които искаме да избегнем.
Каква трябва да бъде тази храна? Трябва да бъде слабо активна , самите съставки да бъдат ниско хранителни, ако не се спазят тези условия… ще трябва да се задоволим с Уклея. Малкото корабоплаване не е проблем, храната не е нужно да бъде много тежка.
Канал, 4 метра дълбочина, интензивно корабоплаване, „червеноперки” и „палтики” на дистанция от 13 метра.
Тази храна трябва да е подобна на храната за риболов на река. Тежка, с добри свързващи свойства , с тези свойства ще можете да доставите много стръе на дъното на канала. Храната трябва да прави лек облак за да можете да привлчете и задържите рибите на хранителното петно. Препоръчително е, в храната да се добави глина , по този начин тя ще стане тежка и корабите които минават няма да и въздейства толкова много.
Канал, 4 метра дълбочина, малко корабоплаване , „червеноперка” на 30 м
Средно тежка храна , достатъчно лепкава за да се изстреля на 30 метровата дистанция.”Червеноперките” се хранят в средните слоеве на водата, топките трябва да започнат разпада си още при допира с водата.
Река , 2 метра дълбочина, 6 грама плувка , различни видове риби
Сравнително тежка храна , но не много лепкава . Препоръчително е да се добавят някои активни съставки като Ленено семе на което рибите реагират добре. Подава се по малко храна на често, в храната трябва да има високо съдържание на червеи.
Река, 5 метра дълбочина, 10 грама плувка , голяма „платика”
Тежка храна , силно лепкава с богато съдържание на стръвта на която ловим, тези свойства са ни необходими за да можем да достигнем до дъното на реката.. Типични съставки на такава храна са сухарите и всички бисквитени .Топките се притискат с различна сила за да се контролира разпадането им.
язовир , с голяма популация на „Платика”
Едра храна , с висока хранителна стойност за да се избегнат малките риби. При такива условия може да се използват и пелети. Може да се добави и бисквитена галета за да има достатъчно лепкавост за много стръв добавена в храната, трябва обаче да сме предпазливи за да не направим храната прекалено лепкава.
Езеро, „червеноперка”
Лека храна , добре работеща компоненти с ниска хранителна стойност. Типични съставки за такава храна са мления коноп , препечени кокосово стърготини и кафяви фъстъци.
Река , много силен течение , платика
В храната се добавя чакъл , храната е лепкава толкова ,че топката да стигне до дъното но да не се търкаля от течението , а да се разпадне. Компоненти трябва да са тежки и големи за да могат да се задържат на дъното.
Смесване на храните:
Когато приготвяме смесите , обикновено подготвяме два вида храни. Един за течаща вода и един за стояща вода. Когато имате готова базова смес за течаща вода и имате нужда до ловите на канал със слабо течение можете да смесите две части течаща вода и една част стояща вода или съответно обратната или друга комбинация според нуждите. Вие имате ясна представа какво съдържа храната и как работи тя. Следващия фактор е цената. Собствено смесената храна струва само на половина от тази която можете да купите от магазина. Необходими са ни големи количества само от основните компоненти , от другите само в малко количество. Вие имате предимството да използват атрактори които харесвате и искате , докато при готовите храни те са заложени и няма как да ги премахнете. Всичко се върти около това как сте смесели и приготвили храната , изпитвате голямо задоволство от постигнатия успех.Самостоятелно избраната стратегия дори и при риболов на не толкова перспективни места , ви прави победител.
И накрая два примера за различните типове води:
Течаща вода:
– 50% Печена галета (твърди трохи)
– 20% Блатове
– 20% Царевично брашно/полента/
– 10% Ситно смлени печени фъстъци
Стоящи води:
– 40% Галета/сухар/
– 20% Мляни кафяви фъстъци
– 20% препечени кокосови старготини
– 10% Мляни печени фъстъци
– 10% млян коноп
Добре направената храна е балансирана, не трябва да се прекалява с атракторите. Стръвта на която ловим е хубаво да присъства в храната , това значително повишава атрактивността и .И накрая ,важното е да вярвате в себе си и собствените си възможности и да имате правилна стратегия. Всеки който се съмнява в собствените си възможности , няма да успее.
Видовете добавки които се използват е много голям. Има над 200 вида различни добавки (брашна, трохи, кори и много други) и още толкова атрактори и миризми. Трудно е да се намерят храни с еднакво качество защото производителите са различни, много важно е да се винаги пресни. Най-важното условие за успешната храна е тя да е прясна , в противен случай , една правилно смесена храна направена със стари компоненти може да промени своите свойства и по този начин да ни донесе не успех!