Компоненти на храната , за да и се предаде необходимата консистенция и вид.
Този компонент съставлява най-голяма част от храната. Всеки компонент в тази категория е специален. С тях е нужно да се осигурят характеристики по отношение на консистенция , вид и дори вкус. Нужно е да се познават свойствата на компонентите за да се получи правилно смесване на храната и тя да действа според необходимите ни изисквания.
Следните компоненти са свързани с тази категория ;
Галета(трохи);
Това е най- известната съставка. Почти всеки познава тази съставка от младостта си. Дори и най-скъпите храни са съставени основно от хлебна основа, като дори може да ловим само с нея. Тази съставка представлява остатъци от хляб , трохи и други хлебни остатъци, тя е с ниски слепващи свойства. Това е основна част от всяка храна , каквито и мирни риби да ловим.
Печена галета (твърди трохи):
Това е съставка с особено висока степен на свързваща сила и е много тежка. Тези две свойства я превръщат в идеален и основен компонент на храната за течащи води
Бял хляб, трохи:
Има много общи свойства с „галетата” направени са главно от остатъчни продукти на хляба. Той е леко солен на вкус, добрата му свързваща сила го прави добър компонент както за „Червеноперка” , така и за „Платика”.
Черен хляб, трохи:
Получава се от кафяв хляб , черен хляб, и за разлика от бяло брашно хляб има по-висока хранителна стойност. Черния хляб е по-малко солен от белия , като същевременно и потъмнява храната до известна степен. В Англия е много популярен, защото рибите го харесват.
Сухари :
Както подсказва името, съставката е изработена от отпадъци от сухарите . Сухарената галета е с много приятна миризма, тя е много леко солена и с леки свързващи свойства. Съставката е по-скоро лека , но работи добре на дъното. Използва се от фидер риболовците при риболов в стоящи води.
Горните съставки са в основата на всяка храна. Процентното съдържание може да бъде до 50% от храната.
Бисквитените брашна са следващата голяма група компоненти . В зависимост от мазнините и захарта , бисквитените брашна могат да се различават много. Свързващата сила също варира значително в зависимост от дадения производител. Добрата бисквита трябва да мирише силно, както и да има добър вкус! Трудно е да се определят пропорциите в рецептата , защото има толкова много различни видове бисквити. Нужно е да се експериментира и пробва. Делът в храната на мазните (мокрите) бисквити не трябва да надвишава 20% . При сухи бисквити (с ниско съдържание на мазнини) може да се използва и до 50%.
Блатове
Това са остатъците от балатовете за торти и други подобни сладкарски изделия. Колкото по-фино е смелен блата , толкова по-силни са неговите слепващи свойства . Ситно смлените блатове са отлична добавка при риболов на „Платики” в течащи води, не трябва да се пропуска да се добавят към храната.
Шоколадови бисквити:
Това е структура (бисквитена) останала или направена от шоколад или какао. Чрез тези съставки (какао или шоколад) е със специален дял в рецептите, аромата е хубав , не натрапчив и е идеален коз, когато рибите са свикнали с други видове храни. Свързващите сили на шоколадова бисквита са добри, но не толкова силни , колкото на блатовете и са подходящи за употреба в стоящи води.
Вафлени кори:
Вафлени кори са от остатъчни продукти от сладоледени фунийки и заготовки за направата на вафли . Вафлената кора има силна миризма която наподобява ванилията .Тази структура е много лека и има ниски слепващи свойства.
Сладки (бисквити) с миризма на мед:
Както подсказва и името, това са бисквити или сладки с вкус и миризма на мед, те са много добра добавка за захранките. Сладките(бисквита) с вкус на мед много често се използват при риболов на „Платика” . Тази структура е с добри свързващи свойства и затова често се използва при риболов на река.
Лютиви бисквити:
Също като меденките, лютивите бисквити са много добра добавка при риболова на „Червеноперка” и „Платика” със собствен мирис и вкус.
Бисквитено брашно с различни аромати:
Бисквитената субстанция с аромат на бахар , се харесва на всички риби. С добри свързващи свойства (по-скоро на средно ниво) . Миризмата (наситеността) на бахар може да варира много в зависимост от производителя.
Друга група компоненти са на базата на царевичните брашна. Царевичните брашна правят храната тежка.
Малки царевични зърна :
Това е любима храна за „Платиките” . Направено от царевично брашно под формата на пелети , притежава лек аромат на печено.
Добавя се в храната до 15%
Печено царевично брашно:
Това е брашно направено от печени царевични зърна с миризма и вкус на характерна за печените продукти. Печеното царевично брашно има нисък коефициент на свързване и ниска хранителна стойност.
До 10% в храната.
Царевично кюспе (царевица TTX):
TTX Царевично кюспе е тежка субстанция, когато се намокри с топла вода придобивам много добри свързващи качества. Царевичното брашно силно засища рибите , затова трябва да се използва само, когато рибата се храни активно. Големите риби харесват много царевичното кюспе.
В храните(рецептите) до 30%
Корнфлейкс:
Това са смлени и след това изсушени под формата на люспи. Корнфлекса първо се накисва и след това се добавя към захранката. Смляния Корнфлекс създава много хубав и съблазнителен облак от частици. Много хубава добавка за риболов на всички „Шаранови” риби.
Царевично брашно(полента):
Е продукт, който се получава от люспите на царевичните зърна. Полента е много тежка хранителна съставка, като не притежава почти никакви свързващи свойства. Много подходяща добавка за бързо разпадане и сваляне на храна до дъното.
В храните до 20%
Царевично брашно:
Фино смляното царевично брашно е с малки свързващи свойства , то образува хранителен облак при добавянето си в храната. По-едри смелените царевични брашна са с по-голяма хранителна стойност и малко по-добри свързващи свойства, не образуват и облак.
В храните до 30%