Аксесоари.
За да се подреди цяла завършена линия имаме нужда от правилно подредени аксесоари.
Tакива са:
– Пръстени за закрепване на плувката към линията (шлаух) Те са с различен диаметър зависимост от дебелината на кила на плувката. Направени са от мек силикон, като дължината им зависи от от различната плувка и различното място на което се поставят на кила.
– Тежестта, която основно е от олово
От своя страна зависимост от нуждите ни, оловата са два различни вида:
Единият вид е под формата на малки топченца (съчми), които са с малки грамажи. Те са разцепени почти до половината и се прикрепят към линията като влакното се поставя в улея и се стиснат на влакното. Съчмите са до около 2 грама, като масовият грамаж съчми които се използва са до около грам. За по-лесно те са номерирани с цел да се избегнат многото цифри за помнене.
Пример: 11 номер съчма е с грамаж 0,028 от грама.
Колкото е по малка циврата, толкова е по-голяма и тежка съчмата.
Пример: 1-ви номер съчма е 0.288 от грама.
то-големите и тежки съчми се номерират с букви.
Пример: BB – 0.390 гр.; ААА – 0.690 гр.
Разбира се всяка фирма има малка разлика в номерацията, но тя е незначителна и зависи от партидата олово, тъй-като оловото е в смес със цинк и различната пропорция променя и тежестта на една и съща по големина съчма.
Това променя и нейната твърдост. Аз лично предпочитам по-твърди съчми, защото са сцепени по-точно и подредбата им на линията е много по права, а това и помага за по=малко оплитане и усукване на линията.
Другия тип олово или тежест, е оливетката. Те могат да бъдат кръгли или капковидни, също са два вида подвижни и неподвижни и обикновено са по-големи и по-тежки от съчмите.
Грамажа им започва от около един грам и може да стигне над 30 – 40 грама.
Най-често използваните оливетки са в границите от 3 до 10 грама.
За близалките се използват и много по-големи – 10 до 40, а редко и до 100 гр.
Важно е да се спазва основното правило най-малката и най-леката съчма или тежест в линията ни винаги е най- от долу, следващата по голяма е над по-малката, най-отгоре винаги стои най-голямата такава, а над нея оливетата. Различното разстояние между тях води до различна презентация на стръвта ни.
-Друг основен аксесоар от линията ни е вирбела.
Вирбелите се делят на два вида:
С клипс.
И без клипс.
С клипс се използва основно за прикрепяне на подвижна плувка към линията, а основната му цел е, плувката да може много бързо и лесно да се подмени и да не се оплита такъма при хвърляне.
Другият вид вирбел – без клипс служи за прикрепване на основните части на такъма ни и за прикрепяне на повода с куката към нея. Основната му задача е да предпазва влакното ни от усукване.
-Друг аксесоар който ни е необходим при риболова с подвижна плувка са мънистата.
Те се поставят от двете страни (над и под) на вирбела с клипса, за който се прикрепя плувката. Основната цел на мънистото е да може малкият възел стопер да се ограничи движението на плувката ни по линията на определената и нужната ни дълбочина, както и да избегне закриването на вирбела във вързала, бил той стопера или този, който съединява основното ни влакно с такама надолу към куката.
– Последен но основен аксесоар, който е необходим това е куката. Съществуват най-различни видове куки.
Освен размера основното нещо, което определя каква кука да изберем е нейният диаметър на телта, от която е направена и формата и. Тя също се избира с цел, в зависимост от нуждата ни от размера стръв, дебелината на влакното и размера на рибата и условията на мястото.
Именно заради това всички тези аксесоари са зависими един от друг и се подреждат по точно определен начин.