Видове плувки.
Видовете плувки са два основни типа –
Фиксирани плувки.
Фиксираните или стационарните са прикрепени за влакното с шлаух и с тях се лови на дълбочина не по-голяма от дължината на въдицата. Тези плувки са с различна форма и грамаж, което се определя от индивидуалните условия на мястото и изкискванията на отделния вид риболов. Това са плувки основно за риболов на щека, директен и река.
Интересен вид от фиксираните плувка за плувките за река и канали с по-силно течение. Това са така наречените близалки. Те са плувки със сплескана форма (както ме питаха веднъж на р. Дунав, тази плувка да не си я настъпил).
Плувката е проектирана така с цел по-малко съпротивление с водата с цел по-бавно предвижване на стръвта ни по дъното (максимално наподобяване на естественото движение на храната по дъното в течението). Близалките са с най-различни форми и грамажи, като са основно предназначени за риболов със Щека, но има и много успешни и такива за Болонеза.
Другия вид са подвижните.
Те от своя страна се делят на Ваглери и Слайдери.
Тези, които носят на линията по-малка част от тежестта, а на самата плувка тежестта е по-голяма са така наречените ваглери. Това позволява безпроблемно захвърляне на по-далечни дистанции. Те се прикрепят за влакното с вирбел или подвижен конектор за една точка (в утежнената част на плувката). Целта е линията ни да е скрита от атмосферните условия под водната повърхност. Но едновременно с това те са предназначени за малки до средни дълбочини в зависимост от условията на мястото, което облавяме.
Съществуват и фиксирани ваглери, които са предназначени за риболов на малки дълбочини основно на пропадане. При тези плувки основното утежнение е много близо до самата плувка, като надолу са разположени дропери до повода, през определено разстояние в зависимост от дълбочината, целта ни и условията на мястото на риболов.
Така можем да ловим на много сериозни дистанции, като в същия този момент използваме изключително фини линии.
Слайдерите са тези, които по-голямата част или цялото утежнение, което носи плувката е на самата линия. Това позволява да се лови много по-успешно на по-големи дълбочини, както и в много лоши атмосферни условия. Уловката е, че тези плувки изискват по-сериозно отношение при построяването на линията за да може да постигнем по-далечни дистанции, като ваглерите, на който ще се спрем по-подробно малко по-късно. Съществува още един вид слайдер – дву-точковия слайдер. Името му подсказва и прикрепянето му към влакното.
Тези плувки се използват за по-интензивен риболов, основно на по-дребни до средни пасажни риби. Предимството пред останалите е, че такъма ни слиза много по-бързо до работното си положение от останалите, но за риболов с тях е необходимо тихо време, защото влакното ни от въдицата ни до плувката лежи на водната повърхност и лесно се образува корем /пазва/ от вятъра. Тези плувки са с по-голямо приложение и еднакво добре се лови, и на язовир, и на река.
Останалите са предимно за риболов на стоящи или бавно течащи води.