Ластиците.
Ластиците се подбират в зависимост от целта ни, условия, размер и вид риба, както е и при подбирането на дебелината и здравината на повода. Това ни позволява да имаме работеща авансова система, за разлика от Дирекните.
Ластиците не се използват само за големи риби, но и при риболова на дребни с по-нежни усти, като това ни позволява да намалим значително размера, а с това и теглото на куката, което пък води до по-голям брой кълване на рибата.
Тяхното правилно подбиране ни открива съвсем нов свят в риболова и ни помага с една линия да можем да ловим много различни по размер риби (в едни немислими до сега граници).
Силата на ластика е именно в разтегливостта, затова е изключително важно, той да бъде достатъчно мек, но и здрав в зависимост от такъма , който ни е нужен за дадените условия.
Това го прави неподходящ при Дирекните, защото при еднаква дължина на въдицата и влакното, след като се разпъне ластика от тежеста на рибата, много трудно можем да я стигнем, дори и с кепа. Ако не е достатъчно разтеглив, той не би вършил нужната работа.
При Щеката това е решено със заклинването на снадките, който можем да разклиним и на следващо коляно. Така за дадения момент ние използваме по-дълъг топсет. Това е начина да използваме максимално разтегливостта на ластика.
Условията на мястото, гъстотата на рибите, стръвта, която предпочитат и изобщо целта ни в определен момент определя, с какъв точно такъм, повод, кука, а с това и ластик да ловим един и същ по вид и размер риба. Така на разстояние от 5-10 метра на един и същи водоем не е изключено, да е нужно, да се лови с различни такъми (а с това и с различни ластици),което прави риболова още по-интересен.
Желателно е ластика да е по-здрав от здравината на повода, за да може да загубим само куката при прекалено голяма за линията ни риба или при закачване на дъното.
Така ще може много по-бързо да продължите риболова.
Еластичността (разтегливостта) и здравината на ластиците зависи от размера, и вида им.
Видове ластици.
Силиконов.
Това е ластика с голям живот. Именно затова е предпочитан от много хора . Той е здрав и сравнително твърд ластик. Което дава по-голям контрол над рибата.
Латексов.
Ластик, много по-мек и разтеглив от силиконовия. Помага да сме с по-голям диапазон на действие (ловят се много различни по размер риби, с едина и съща линия). Проблема на латексовия ластик се крие в името му – латекс – основа вода и много лесно се разгражда от водата. Важно е преди всеки риболов да се превърже конектора, който го свързва с линията.
Кух
Този ласти е специално разработен за близка среща с едри риби, било то бонус из между другите, било то целенасочено за тях. Те са на практика два ластика в едно, което ги прави изключително здрав, а пространството в тях ги прави най-много и най-лесно разтегливи.
Вероятността да се скъсат едновременно на едно място е много, много малка.
На пазара съществуват три вида кухи ластици.Външната част винаги е силиконова.
При едните и вътрешната е силиконова. Те са по твърдите.
При вторите е латексова. Това прави ластика много по-разтеглив и мек.
Третия е, като втория, но за да е още по-мек, кухото пространство е запълнено /до някъде/ с течна смазка. Това малко на глед решение е огромно откритие в риболова.
Хубавото на всички ластици е, че няма най-хубав или най-добър. Вички са за точно определени условия и границата между тях е, както много малка, така и огромна.