В Света на Спортния риболов
Риболов на Плувка
Здравейте казвам се Юри Анатолиев. Роден съм 1980-та година в град Видин .
Имах привилегията да израсна в ръцете на едни от най-изявените риболовци на града ни.
Те още от малък ме научиха да си задавам постоянно въпроси и да не спирам да търся отговорите им. Това е и в основата да обърна внимание на всеки един детайл от риболова.
И докато по това време нямаше голяма информация, развитието на риболова бе основно на принципа опит – грешка, то сега във времето на интернет,тя е толкова обширна, че е почти невъзможно да отсееш всичко, което ти е необходимо, а в съвременните учебници ( които се явяват списанията на пазара ни) няма как да се засегне подробно в един брой и е необходимо да се чака следващ и следващ брой.
Именно това ме провокира да се опитам да напиша подобно по-специализирано издание, в което да представя на по-широка публика, какво всъщност представлява най-масовия спорт в Света.
За мен няма лош риболов и не отричам нито един вид риболов. Те са не малко вида – риболов на Изкуствени примамки ( които сами по себе си се делят отново на няколко вида), на Муха, на Пастърва, на естествена стръв,от Лодка, Морски, на Дъно (със сигурност ще пропусна не един) и любимият ми на Плувка (в Света има и други, които до момента не се практикуват у нас). Всеки един от тях обхваща огромно разнообразие от техники, условия, начини и стратегии на ловене, но лично за мен един се отличава с необятните и постоянно сменящи се условия. Това е една от причините да избера този тип риболов, а именно Риболова на Плувка.
Ще започна с оборудването, с което се лови на Плувка, като ще поясня накратко за всеки един от такъмите. По-подробно ще засегна за всеки един от тях при обяснението за начина на риболов на отделните видове риби, който се срещат най-масово по нашите водоеми.
Въдиците за Плувка се делят на две основни групи – с Макара и без Макара.
Това са
“Мач“ въдица,
“ Телемач“,
“Болонеза“,
“ Дирекна“ ( познат още като чип, гол телескоп и други)- те от своя страна се делят на “къси“ директни, с дължина до 5 метра и “Директни“ въдици с дължина от 5 до 9 метра (рядко се срещат и с дължина до 11 метра)
“Щека“ с дължина над 11 метра и “Уип“ с дължина до 10 метра…